Dijital Bağımlılık Nomofobi – Teknoloji ve Oyun Bağımlılığı

nomofobi nedir? Teknoloji ve oyun bağımlılığı hakkında araştırmalar ve dijital bağımlılık, takıntı hastalığı

Dijital Bağımlılık nedir ? Nomofobi - Teknoloji ve oyun bağımlılığı hakkında bilinmesi gerekenler

Teknolojinin bize getirdikleri var ve bir de görünmeyen götürdükleri. Kimisi uzaktaki birine ulaşmak, kimi aradığı bilgiye ulaşmak için kullandığı teknoloji, çoğu insanlar için bir hastalık olarak günümüzde yer alıyor. Nomofobi olarak adlandırılan bu hastalık ciddi bir tehlike arz ediyor.

Nomofobi nedir?

No Mobile Phobia” kelimelerinden türetilmiş nomofobi, akıllı telefondan uzak kalma korkusu olarak karşımıza çıkıyor.

Kimler Nomofobi?

Teknolojik aletlerin başında günde 6 saatten fazla vakit geçiren kişiler nomofobi başlangıcı oluyor. Bu kişiler nomofobik kişiler olarak adlandırılıyor. Teknolojik aletlere bakma isteği git gide artan kişiler zaman içerisinde daha uzun süre onunla vakit geçirmeye başlıyor. Bakılmadığı zaman hissedilen o online ortamdan uzak kaldım korkusu tehlikeli bir hal alıyor.

Farklı bir Nomofobi Türü

Obsesif Kompülsif diye bir terim var takıntı hastalığı olarak bilinir. Bu terim de hemen hemen nomofobi hastalığına birebir yani örneğin acaba attığım fotoğrafı kaç kişi beğendi diye düşünüyorsanız bu obsesif bir şeydir lakin telefonu alıp kontrol ediyorsanız bu kompülsif bir takıntı oluyor. Yaptığınız eylemleri lütfen düşünün.

Düşünceler ve araştırma

Youtuber ya da ünlü olmak isteyen insanların sosyal medya da yaptıklarına bir bakın. İnsanlar kendi günlük yaşamlarını kameraya alıyor. Oradan para kazanma isteği ile yaptığımız bir takım şeyler aslında bizi hastalığa itiyor.

Uzun süre bilgisayar başında oyun oynayan insanlar bilir, seviye yükseltmek, sanal karakteri geliştirmek veya ünlü olmak gibi bir takıp hedefler mevcuttur ve bu hedefler hiç bitmez. Aslında hedeflerden önce ödül sistemi önemlidir. Oyunda verilen ödülü kazanmak ve daha iyi olmak için daha fazla vakit geçiriliyor. Gazi üniversitesinde öğrenciler üzerinde yapılan araştırma da bilgisayar oyunları ve konsol oyunları hakkında bağımlılık derecesi 435 kişiden 93 kişi ise risk grubunda yer alıyor. Tabi bu zaman içinde daha da artan bir sayı olacaktır.

Yapılması gerekenler

Mesleğiniz değilse sosyal medya veya akıllı telefon gibi araçlara daha az bakmaya özen gösterin.

Sanal paralara gerçek paranızı vermeyin. Bunun size bir şey kazandırmayacağını farkına varın.

Teknoloji aletlerinin getireceği sağlık sorunlarını düşünün ve  sağlığın önem derecesini unutmayın.

Kişisel bozukluğa yol açtığını unutmayın. Sosyalleşeceğim derken asosyalleşmeyin.

Sizler için teknoloji bağımlılığı hakkında kısa bir özet geçtik. Konu hakkında eklemek istediklerinizi yorum olarak aşağıda belirtebilirsiniz

Google News Proje ve Kod Paylaşım Platformu
Proje ve Kod Paylaşım Platformu

Proje ve Kod Paylaşım Platformu

C# örnek otomasyonlar, projeler, HTML tasarımlar,blogger temaları,blogger eklentiler, program crackleri indirebileceğiniz ve genel teknoloji bilgileri paylaşan bir blog.

Yorumlar (0)

Bültenimize Abone Ol

Bültenimize abone olarak, yeni yayınlanan içerilerden haberdar olun!

İletişime Geç

Bizimle iletişime geçerek soru, istek, hata gibi bir durum hakkında yazabilirsin!

İletişim Formu