SpaceX Türksat 5A uydusu fırlatıyor. Canlı Yayın #SonDakika 08.01.2021

08.01.2021 Tarihi itibariyle Türksat 5A uydumuz spacex(ilk özel uzay firması) ile uzaya canlı yayın ile fırlatılıyor. Fırlatma firmaya ait Falcon 9 roketiyle Amerika Birleşik Devletleri Florida eyaletinde Cape Canaveral üssünden fırlatılacaktır. Türkiye saati sabah 04:28 de 30 yıllık uzay yolculuğuna başlayacak..

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu "12 kilovat güç ile daha kaliteli televizyon yayıncılığı ve haberleşme hizmeti sağlayacağız. Türksat 5A uydusu 30 yıl süreyle uzay da hizmet verecek."

Türksat 5A'nın asil ve nihai amacı haberleşme uydu potansiyelinde ve Orta Doğu,Avrupa,Türkiye, Kuzey Afrika, Güney Afrika, Orta Batı Afrika, Akdeniz, Karadeniz ve Ege Denizi'nin tamamını kapsayan bir bölgede tam 1728 Megahertz kapasiteyle beraber bu bölgede ki tüm insanlara tv yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sağlayacak.

Türksat 5A uydusunun bir diğer özelliği ise elektrikli itki denilen sistemi. Kimyasal itki sistemine göre daha az bir kütle oluşturan elektrikli itki sistemi, uydumuza daha fazla haberleşme sistemi yükleme imkanı sağlıyor.

Fırlatma ayrıntıları ise şu şekilde; Fırlatma başladıktan tam yarım saat sonra Türksat 5A uydusu, roketin ikinci katından ayrılacak. Ayrıldıktan 35 dakika sonra ise bize ilk sinyali gönderecek. Fırlatma tamamlandıktan sonra yaklaşık 4 ay 20 gün sonra ise uydumuz, 31 derece doğu boylamındaki yörüngesine ulaşmış olacak. 1 ay sürecek testlerin ardından da faaliyete geçecek.

Türksat 5A ile birlikte Türkiye'mizin aktif haberleşme uydu sayısı 4'e çıkmıştır.

İşte canlı yayın son dakika

İşte tam anlamıyla Türksat 5A

Google News Proje ve Kod Paylaşım Platformu
Proje ve Kod Paylaşım Platformu

Proje ve Kod Paylaşım Platformu

C# örnek otomasyonlar, projeler, HTML tasarımlar,blogger temaları,blogger eklentiler, program crackleri indirebileceğiniz ve genel teknoloji bilgileri paylaşan bir blog.

Yorumlar (0)

Bültenimize Abone Ol

Bültenimize abone olarak, yeni yayınlanan içerilerden haberdar olun!

İletişime Geç

Bizimle iletişime geçerek soru, istek, hata gibi bir durum hakkında yazabilirsin!

İletişim Formu