Home Bilgi

Drone Nedir?

Kelime anlamı olarak İngilizce 'de erkek arı manasına gelen Drone, uzaktan akıllı telefonlar veya konsollar ile yönetilebilen, havada belli bir miktar kalabilen insansız hava aracı olarak bilinir. Savaşlarda ve uzayda kullanılan insansız hava araçları da birer dronedur.

Dronelar günümüzde eğlence, sinema, fotoğraf hatta evlere servis gibi bir çok alanda kullanılmakta ve her yaş kesimine hitap edecek seçeneklerle karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca dronelar için özel yarışlar ve drone savaşları yapılmaktadır. Profesyonel amaçla kullanılan canavarları bir köşeye bırakarak, bu çılgın oyuncağa ilgisi olan, almayı düşünen okurlarımıza başlangıç seviyesinde dikkat edilmesi gereken birkaç bilgiyi paylaşacağım.

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte RC(Radio Control) araçlarında kullanım alanları ve teknik özellikleri muazzam seviyelerde değişimler yaşadı. Bunlardan biri var ki hayatımıza girdiği ilk anlardan itibaren inanılmaz bir sıçrayış yaparak neredeyse günlük hayatımızın içine kadar girdiler. Bu teknoloji nimeti; Drone'lar.

1- Drone seçerken hangi koşullarda uçurulması tavsiye edildiğini araştırarak almalısınız.(Her drone farklı özellikler barındırmakta ve farklı koşullarda kullanım sunmaktadır.)

2- Dronunuzu alıp varsa montajlarını tamamladıktan sonra, henüz çalıştırmadan pervanelerinin tam montaj olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

3- Dronunuzu havalandırmaya başlamadan bulunduğunuz alanda çarpacak yerler olmadığını tekrar gözden geçirin.(Yeni başlayanlar için drone deneyimi genellikle çarpmalara çok müsait oluyor.)

4- Daha önce karada ya da suda kullanmış olduğunuz tüm RC deneyimlerinizi unutun. Zira drone kullanırken yaşayacağınız deneyimleyeceğiniz şey biraz daha farklılıklar arz ediyor.

5- Kumandanızı açtığınızda cihazınızın kalibrasyonunu mutlaka yapın. Aksi taktirde dronunuz havalandığında verdiğiniz komutlardan bağımsız hareketler gerçekleştirecektir.(Her dronun farklı kalibrasyon şekilleri olduğundan mutlaka kalibrasyon bilgisi kullanım kitapçığından bakılmalıdır.)

6- Artık cihazınızı göklere göndermeye hazırsınız. Cihazı yanlış kontrol etme durumunuza tedbir olarak mutlaka bir kaç adım uzakta kalınız. Zira pervanelerin çarpması biraz canınızı yakabilir.

7- Şimdi artık bu teknoloji canavarını gökyüzüne gönderip güzel vakitler geçirin. Lakin başlangıç seviyesi droneların çoğu 7-8 dakika havada kalabiliyor. Çakılmadan yere indirmeniz gerekir.

8- Motorlar tamamen durmadan heyecanla dronu elinize almaya çalışmayın. Biraz canınız yanabilir.

En Bilindik Drone Markaları

Matrice
Phantom
Inspire
Preo
Ayrıca bunlar dışında duyacağınız DJI isimi drone üretimi yapan bir firma olarak karşımıza çıkmaktadır.

Drone Fiyatları

Çeşitli özelliklerde bulunan Drone fiyatları ihtiyaca göre farklı fiyatlarda bulunabilir. Şuan en yüksek fiyat aralığı Matrice markasında bulunuyor 104 Milyar gibi bir rakamla Drone satılıyor.
En düşük bütçeli 97 TL gibi cüzi bir rakam ile Preo Drone markasında bulunuyor. İşlevselliği yönünden sadece uçurmalık eğlenceli bir marka. Ses, video, uçuş sabitleme, rüzgar dayanıklılığı gibi bir çok özelliklere sahip farklı çeşitlerde drone bulunabilir ve tamamen kullanım amacına göre fiyat değişiklik göstermektedir.

Drone artık tüm dünyada bir eğlence aracından çok bir iş aracına dönüşmüş durumda. Öyle ki film sektörünün bir numaralı aracı olmuştur.

Yeni drone alacaklara vereceğimiz tavsiyeler bunlar umarım sizlere yararlı olmuştur. Sizlerde yeni dronelar hakkında yorumlarda bulunup alınabilecek droneları bize gösterebilirsiniz.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.
Konunun alıntı veya yasal olmayan bir durum arz ettiğini düşünüyorsanız iletişim yolu ile bize ulaşarak bildirebilirsiniz hak ihlali durumlarında 3 iş günü içerisinde konu kaldırılacaktır.
Dipnot...!
Kırık ve eksik linki yorum olarak bildirin konu 24 saat içerisinde düzenlenecektir.

Takip edebileceğiniz bağlantılar

Facebook Twitter Linkedin