MASIGNASUKA101
3556188086790554623

Blogspot Türkiye'de engellendi

Blogspot Türkiye'de engellendi
25 Temmuz 2018 Çarşamba
blogspot-blogger-turkiye-de-engellendi-siteye-girilmiyor-ulasilamiyor


Blogspot Türkiye'de engellendi

Google'ın sahip olduğu Blogspot blog hizmeti, ülkedeki içeriğin sansürlenmesinde kullanılan internet filtreleriyle tutarlı olarak, Türkiye Blokları İnternet Gözlemevi tarafından doğrulanan 24 Temmuz 2018'de Türkiye'de engellendi.

Salı akşamı geç saatlerde, Blogspot'ta ziyaret edilen blogların ziyaretçileri, web sitesindeki içeriğe erişemediklerini bildirdi. Türkiye Blokları internet gözlem merkezi, blok sayfalarının TTNet ve Uydunet dahil olmak üzere birçok İSS'de kullanıldığını doğrulamış olup, içeriğe erişim yetkililer tarafından kısıtlanmıştır.

Blogspot, mobil operatörler ve Turkcell ve Superonline dahil olmak üzere bazı sabit hat ISP'leri tarafından erişilebilir durumdadır ve engelleme önlemleri yayılırken bu genellikle birkaç saat süren bir süreçtir.

Blok sayfalar HTTP üzerinden blogları ziyaret ederken görünürken, HTTPS aracılığıyla Blogspot'a ulaşma girişimleri, TCP RST enjeksiyonu yoluyla aktif olarak kesintiye uğruyor.

İnternet engelleme emirlerini denetleyen Türkiye’nin ICTA yetkisi, Blogspot ve alt alanlarının yazım sırasındaki portalındaki kısıtlamalarına ilişkin mahkeme kararlarıyla ilgili hiçbir bilgi vermedi.

Blogspot platformunda barındırılanlar dahil olmak üzere bloglarda içerik yönetmek için Google tarafından çalıştırılan Blogger.com platformu, kullanıcıların özel alan adlarında barındırdığı bloglar gibi erişilebilir olmaya devam etmektedir.

Blogspot, Türkiye'deki kişisel bloglar ve ticari içerik yayıncıları tarafından özellikle popülerdir. Kullanıcılar, ülkenin en iyi blog yazarları ve bağımsız yazarlarının bazılarına önemli bir gelir kaynağı sağladığını, fikir alışverişi ve çevrimiçi yorum için açık ve para kazanılabilir bir platform sunduğunu belirtiyor.

Kaynak : Blogspot blocked in Turkey
Ali Köklü

Üç yılı aşkın süredir projevekod blogum da c# programlama örnek kodları paylaşıyorum. Yazı yazmaktan ve bilgi paylaşmaktan büyük keyif alırım. Çok sakin ve eğlenceli biriyimdir. Sürekli kendimi geliştirmek için çaba sarf ederim. Her türlü olumlu, olumsuz eleştirilere açık bir insanımdır. Beni sosyal medya'da takip etmek isterseniz : @alikoklu254

Konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.