İşletmeler, WhatsApp'ta Ölçekte Müşterilerle Sohbet Etmede Yardım Ediyor

Dünyanın her yerinde, insanlar ve işletmeler WhatsApp'da birbirleriyle bağlantı kuruyor. Geçen yıl, WhatsApp bu iletişimi daha kolay ve her ikisi için daha değerli kılmak için yollar geliştirmeye başladı. Küçük işletmelerin üç milyondan fazla kullanıcısı olan müşterilerle iletişim kurmasına yardımcı olmak için tasarlanan Android telefonlar için WhatsApp Business uygulamasıyla başladık. Bugün, WhatsApp ve daha fazlası için daha güçlü araçlar gerektiren işletmeler için bir çözüm sunuyoruz. İnsanların Facebook'taki bir reklamdan WhatsApp sohbetini hızlı bir şekilde başlatmaları için yeni bir yol.

WhatsApp Business API ile konuşmaları ölçeklendirin

wish_indir_google_whatsapp_api_whatsapp_para_kazanma
İşletmelerin mevcut ve potansiyel müşterilerle iletişimlerini ölçeklendirmelerine yardımcı olmak için WhatsApp Business API'sini kullanıma sunuyoruz. WhatsApp Business API ile işinizle sohbet başlatan veya WhatsApp üzerinden bilgi göndermenizi isteyen kişilere mesaj gönderebilirsiniz.

WhatsApp Business API'sini, gönderim onayları, randevu hatırlatıcıları veya etkinlik biletleri gibi alakalı, tanıtım amaçlı olmayan içerikle özelleştirilmiş bildirimler göndermek için kullanabilirsiniz. Bu mesajlar onaylanmış teslimat için sabit bir oranda ücretlendirilir.

Birisi işletmenizi mesajladığında, 24 saat içinde ücretsiz olarak sorulara veya yorumlara yanıt vermek için WhatsApp İş API'sini de kullanabilirsiniz. Son müşteri yanıtından sonra 24 saatten fazla gönderilen mesajlar tahsil edilir.

Aylardır WhatsApp Business API'sini test ediyoruz ve şu anda B2W, MakeMyTrip, Singapore Airlines, Uber ve Wish gibi 90'ın üzerinde büyük işletme ile çalışıyoruz. WhatsApp'ı kullanan işletmeler mesajlaşma için kullandıkları bir uygulamada hızlı ve güvenilir bir deneyim yaşatan müşterilerden olumlu geri bildirim aldı.

Endonezya'da, e-ticaret şirketi Sale Stock ürün önerileri, sipariş güncellemeleri ve müşteri hizmetleri sunmak için WhatsApp Business API'sini kullanır. WhatsApp, Satış Stokları için gelen trafiğin en büyük kaynağı haline geldi ve şirket, müşterilerin iletilen mesajların% 90'ını okuduğunu gördü.

WhatsApp'a dokunmak, henüz keşfedilmemiş birçok potansiyele sahip işimiz ve müşterilerimiz üzerinde büyük bir etkiye sahip oldu. Yayınlanma oranı, etkileşim ve entegrasyonların kolaylığı diğer kanallarla karşılaştırılamaz.
Wahyu Saputra
Ürün Müdürü, Müşteri Yüzü, Satış Stoku

WhatsApp Business API'sinin kullanılabilirliğini yavaşça artıracağız. Daha fazla bilgi edinmek için buradan kaydolabilirsiniz.

WhatsApp'a tıklayan Facebook'taki Reklamlarla keşfedildi
Son birkaç ay içinde, kullanıcıların Facebook'ta gördükleri reklamlardan WhatsApp sohbet başlatmasına yardımcı olacak yolları test ettik. WhatsApp'a tıklayan Facebook Reklamları, kullanıcıların işletmenizi keşfetmesine yardımcı olur, ürün veya hizmetinizi açıklamak ve bir ilişki geliştirmek için onlarla etkileşimde bulunmanıza yardımcı olur. Bir kullanıcı WhatsApp’a tıklayan bir Reklam’a dokunduğunda, işletmenizin hızlı bir şekilde mesaj gönderebildiği önceden doldurulmuş bir WhatsApp sohbetine aktarılır.
Bu reklamları yayınlayan işletmeler, aşağıdakiler dahil olmak üzere kampanyalarının etkinliğini değerlendirmek için Reklam Yöneticisi'nde toplu metrikler alırlar:

Konuşmalar Başladı: Sizinle yeni bir iş parçacığı başlatan veya sizi bir haftadan uzun bir süre içinde ilk kez mesajlaşan kullanıcılardan Facebook reklam kampanyanıza atfedilen sohbetlerin sayısı.
Mesajlaşma Yanıtları: İşletmenizin gönderdiği toplam mesaj sayısı, Facebook'ta koştuğunuz reklamlara atfedildi.
WhatsApp'a tıklayan reklamlar, dünya genelindeki çoğu ülkede önümüzdeki haftalarda Reklam Yöneticisi'nde kullanılabilir.

Tıkla ve mesajla özelliği, aynı zamanda, kullanıcıların bir sohbete başlamalarını teşvik etmek için işletmenizin web sitesinde veya Facebook Sayfasında da uygulanabilir.


WhatsApp'taki müşterilere bağlanmaya başlayın.

Yorumlar